وب سایت شخصی دکتر محمد علیرحیمی

wWw.m-alirahimi.ir wWw.mohammad-a.ir wWw.dr-alirahimi.ir

برای نخستین بار در تاریخ یک ماشین تست تورینگ را پشت سر گذاشت!

یک برنامه کامپیوتری بالاخره موفق شد با گمراه کردن تعدادی دانشمند نام خود را در تاریخ هوش مصنوعی ثبت کند... شاید شما هم نام تست تورینگ را شنیده باشید. تستی که به نام مهندس مشهور الن تورینگ و اختراع خود او می‌باشد. تست تورینگ به شکل خلاصه از سه عنصر ماشین، انسان و قاضی انسان تشکیل شده که قاضی باید با پرسش و پاسخ و بدون دیدن دو عنصر دیگر، انسان بودن یا ماشین بودن هر یک را تشخیص دهد. در تست تورینگ اگر ماشین بتواند یک قاضی از سه قاضی را گمراه کند، برنده این تست است. در این لینک می‌توانید اطلاعات بیشتری کسب کنید.


حالا در مسابقه ای که توسط دانشگاه ریدینگ انگلستان برگزار شده، یک برنامه کامپیوتری متعلق به گروهی روسی، توانست 33 درصد از دانشمندان این مسابقه که همگی به عنوان قاضی شرکت کرده بودند را در 5 دقیقه گمراه کند و خود را یک پسر 13 ساله اکراینی به نام Eugene Goostman جا بزند.

تمامی فرآیند پرسش و پاسخ این مسابقه به دلیل لو نرفتن انسان و ماشین به وسیله پیام‌های متنی مخابره می‌شود. حالا سازندگان روسی این ماشین می‌توانند با افتخار عنوان هوشمندترین هوش مصنوعی دنیا را برای اختراع خود ثبت کنند.

البته طبیعتا نگرانی‌هایی جدی نیز به واسطه تولید چنین اختراعاتی وجود دارد. کوین وارویک یکی از محققین دانشگاه کاونتری در همین باره می‌گوید: «داشتن کامپیوتری که می‌تواند خود را جای کس دیگری جا بزند و انسان را گول بزند، می‌تواند روزی منتج به جرم‌های سایبری بشود.» اتفاقی که استفن هاوکینگ و تعدادی از همکارانش نیز مدتی قبل در نامه ای سرگشاده به رؤسای شرکت‌های بزرگ تکنولوژی دنیا نسبت به وقوع آن در آینده ای نزدیک هشدار داده بودند.


هیجان و شور ورود به عرصه‌های هوش مصنوعی انصافا برای هر شرکت و مهندسی وسوسه کننده است، اما در کنار آن نیز باید ساز و کاری برای کنترل چنین اختراعاتی وجود داشته باشد. خوشحالیم که حداقل این ماشین فعلا به دست NSA آمریکا نخواهد افتاد!

نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

موضوع مطلب

عنوان مطلب پیشنهادی شما در اینجا قرار می گیرد

می توانید بخشی از مطلب مورد نظر را برای آشنایی خوانندگان خود در اینجا قرار بدهید. می توانید بخشی از مطلب مورد نظر را برای آشنایی خوانندگان خود در اینجا قرار بدهید. می توانید بخشی از مطلب مورد نظر را برای آشنایی خوانندگان خود در اینجا قرار بدهید. می توانید بخشی از مطلب مورد نظر را برای آشنایی خوانندگان خود در اینجا قرار بدهید. می توانید بخشی از مطلب مورد نظر را برای آشنایی خوانندگان خود در اینجا قرار بدهید.

متن کامل

من را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic